Žáci a žákyně některých našich sedmých a osmých tříd vyslali své zástupce do studentského simulovaného zastupitelstva. Jde o projekt, v rámci něhož během dvoudenního programu lektoři organizace Agora Central Europe ve spolupráci s městem Frýdek-Místek přiblížili školou povinným obyvatelům města fungování komunální politiky. Ti pak nakonec v zasedací síni Magistrátu absolvovali dvouhodinové jednání o návrzích, jak zlepšit život ve svém městě.
První den programu se žáci a žákyně seznamovali s pravomocemi města, jeho rady a zastupitelstva, a diskutovali problémy, které nejvíce ovlivňují jejich životy, jako je bezpečnost v silničním provozu, dostupnost zdravotnické péče, anebo třeba veřejných záchodů. Během středy pak vytvořili skupiny, fiktivní politické strany, z nichž ta s názvem “Možná” prokázala patřičnou dávku politického realismu. V jejich rámci pak spolu se zastupiteli města tvořili návrhy na řešení konkrétních problémů, od rozpočtu, až po vypořádávání se s případnými námitkami.
Celá akce vyvrcholila zasedáním studentského zastupitelstva, kdy děti, podobně jako staří Athéňané na své Agoře, své návrhy představovaly plénu, zodpovídaly doplňující dotazy, aby se nakonec o všech návrzích hlasovalo za moderování náměstka primátora, pana Igora Jurička.
Žákyně a žáci mimojiné poznali, že pečovat o společné záležitosti je fuška, že často stejně jako na kvalitě návrhu záleží na schopnosti ho dobře odprezentovat, anebo že v zasedací síni může být občas i dusno. Zároveň zažili práci se skutečnými zastupiteli a zastupitelkou svého města, kteří ocenili jejich dovednosti a odvahu. Protože kvalita politického rozhodování je odrazem kultury, kterou do ní vnášíme my, co se jí účastníme.
Zastupitelům i lektorům děkujeme, že jsme mohli být při tom!
Vojtěch Pícha, dějepisář a ruštinář
Reportáž TV Polar zde